Tipy na výlety

Pro pěší, kteří rádi cestují jen s batůžkem:

Přímo od roubenky možno vyrazit buď do blízkých lesů, navštívit studánku a pramen, který byl považován za léčivý a kde si můžete jen tak posedět a občerstvit se vodou vynikající chuti nebo si zde na ohništi opéci buřty. Lesní cesta je udržovaná, takže i méně pohyblivý člen rodiny se může procházky zúčastnit na vozíčku (vzdálenost od roubenky cca 1km).

Dále můžete pokračovat k bývalému baroknímu zámečku, který v roce 1773 vybudoval majitel choceňského panství hrabě Kinský. Později zde byly vybudovány lázně a kaplička. Dnes už uvidíte jen část bývalých budov, je to ale kouzelné místečko, kde si můžete posedět, pokochat se pohledem na rybník a pak si na rozcestníku turistických tras vybrat, kam budete chtít pokračovat. Hezká procházka (mírná obtížnost) je např. do města Brandýs nad Orlicí (cca 8 km), kde mimo jiné doporučujeme navštívit cukrárnu "Na Výsluní".

Další možnost pěší túry je vyrazit přímo od roubenky po zelené turistické značce do blízké obce Polom (cca 1 km) a odtud pokračovat do Potštejna. Je to příjemná procházka lesem, kde sestoupíte mírně obtížným terénem do Modlivého dolu (cca 2 km) a pak podle řeky Orlice  do městečka Potštejn (další 2 km). Zde si můžete vybrat buď návštěvu zříceniny hradu Potštejn, nebo se pobavit při hraných prohlídkách na zámku Potštejn (v letních měsících obzvláště doporučujeme noční prohlídky), případně se osvěžit posezením u řeky Orlice. Pro unavené turisty nabízí Potštejn mnoho příjemných míst k občerstvení, ať už je to vydatný oběd v restauraci nebo posezení nad zákuskem v cukrárně. Z Potštejna pak vede mnoho turistických tras, případně se dá nasednout na vlak a tím pokračovat za dalším dobrodružstvím.

Pro cykloturisty:

Přímo od roubenky můžete vyrazit po cyklostezce Okruh Brodec, která Vás provede podorlickým krajem s mnoha zajímavými místy. V nejbližším okolí je to např. vrch Homole, kde stojí kostel Panny Marie Bolestné, k němuž vede krásné kamenné schodiště, které je unikátní kulturní památkou.

Pro všechny turisty:

Navštěvujete-li rádi hrady a zámky, pak si v blízkém okolí přijdete na své. Kromě již zmíněného hradu a zámku v Potštejně  jsou to zámky Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí a Častolovice, všechny na jedné trase, možno popojet autem či vlakem nebo mezi Kostelcem a Častolovicemi projít parkem pěšky. Máte-li rádi muzea, pak stojí za návštěvu např. Muzeum krajky Vamberk nebo Muzeum řemesel Letohrad. Další zajímavá místa rádi doporučíme.

A ještě několik užitečných informací:

Nejbližší autobusová zastávka: Polom, vzdálenost 1,5km od roubenky.

Nejbližší nádraží: Potštejn, vzdálenost 7 km.

Nejbližší obchod: Pojízdná prodejna Polom 1,5km, Potštejn 7 km, Lhoty u Potštejna 5km.

Nejbližší pošta: Lhoty u Potštejna 5km.

Nejbližší restaurace, cukrárny a kavárny: Potštejn 7 km.